Цей переклад може не відображати змін, внесених із 2021-11-06 у англійський оригінал.
Ви можете поглянути на ці зміни. Будь-ласка перегляньте файл README стосовно перекладів для того, щоб отримати інформацію про координування перекладів цієї статті.
Чому програмами слід обмінюватися
Річард Столмен написав цей текст, знайдений у файлі, датованому травнем 1983 року, хоча неясно, чи був текст написаний у той час або раніше. У травні 1983 року він виношував плани розробки вільної операційної системи, але до того часу він, можливо, ще не прийняв рішення зробити її системою типу Unix, а не подобою машини-Ліспа Массачусетського технологічного інституту.
Він ще не провів різниці між двома значеннями слова “free”; це повідомлення формулюється в термінах безкоштовних копій, але має на увазі, що це означає також, що у користувачів є свобода.
П'ять років тому вважалося само собою зрозумілим, що будь-якою корисною програмою, написаною в SAIL, MIT, CMU і т. д., будуть обмінюватися. З тих пір ці університети стали діяти точно як програмувальні фірми — усе корисне продається за шалені гроші (як правило, після того, як це напишуть за державні дотації).
Люди всілякими способами доводять, що роздавати програми шкідливо. Ці надумані проблеми ніколи нас не турбували в ті часи, коли ми хотіли обмінюватися, вони ніколи не зачіпали EMACS, тому я підозрюю, що все це дурниці.
Наприклад, кажуть, що компанії будуть “красти” програми і продавати їх. Якщо це так, то це не гірше, ніж якщо б їх продавав Стенфорд! Принаймні у людей була б можливість отримати безкоштовну копію. Користувачі хочуть купувати програми з підтримкою? Так нехай продають контракти на підтримку — але самі програми нехай роздають безкоштовно.
Як на мене, то я можу оскаржити будь-які причини заборони на обмін програмами, які тільки можуть прийти в голову. Але головне — це чому нам потрібно обмінюватися:
Якщо усунути штучні перешкоди, то ми будемо робити більше при тому обсязі робіт. І ми будемо в більшій гармонії з іншими людьми.
Обмін програмами — це та форма, яку наукова співпраця приймає в області інформатики. Раніше університети захищали принцип наукової співпраці. Правильно для них буде відмовлятися від нього заради наживи?
Чи повинні ми дозволяти їм це?
Вже зараз аспіранти працюють над програмними проектами, призначеними спеціально для продажу. Але якщо б ми створили атмосферу поглядів, яка була п'ять років тому, університет не посмів би цього робити. А якщо ви станете обмінюватися, то інші теж можуть почати обмінюватися з вами.
Отож, давайте знову обмінюватися.