Це переклад оригінальної сторінки з англійської мови.

GIMP

Опис

GIMP розшифровується як “програм GNU для обробки зображень”, пояснювальна назва для програми, що обробляє цифрову графіку та єчастиною проекту GNU, тобто вона слідує стандартам GNU і випущена під Загальною громадською ліцензією GNU версії 3 або новішої версії, щоб забезпечити максимальний захист свободи користувачів. Вона може бути використана як простий інструмент для базового живопису і креслення, так і як потужна програма для складних завдань, таких як розширене ретушування світлин, цифрова композиція зображення, редагування і анімація, а також створення оригінального малюнку. Крім звичайних функцій, включених в аналогічні програми, GIMP виводить на екран масив з найскладніших параметрів, спрямованих на на професіоналів комп'ютерної графіки. Він також є багатоплатформовий, обробляє широкий спектр форматів та забезпечує перетворення форматів.

Подробиці: Каталог FSF , офіційний веб-сайт GIMP

Хто її використовує і як

GIMP використовується великим числом художників, аматорів, веб-розробників, вихователями. У школі вона являє собою зручний інструмент, який допомагає учням і вчителям у підготовці графічних матеріалів, слайдів, роздаткового матеріалу, шкільного веб-сайту або бюлетеня та аналогічних проектів.

Французька художниця Ізабель Сайж описує, як вона використовує GIMP для своєї роботи:

“Цю програму я використовую для різних робіт: редагування світлин (змішування зображень разом), малювання (мої ‘цифрові фрагменти’ щодо мого ‘реального фрагменти’ зроблено на папері), навчання підлітків, підготовки зображень підвідео та ін). Іншими словами, це одна з моїх найулюбленіших програм.”

Існує багато цікавих прикладів того, як ця програма використовується фахівцями і початківцями, щоб ефективно втілити в життя свої ідеї, не відмовляючись при цьому від своєї свободи, як користувачі комп'ютерів. Серед них є один що виходить за рамки звичайного.

Як GIMP змінив життя Мані.

Мані почав свій шлях до звільнення від соціальних обмежень як зацікавлений і талановитий підліток. Його обізнаність і прихильність свободі привели до активної участі у формуванніна низовому рівні групи добровольців у 2007, з метою впровадження комп'ютерних знань у своєму районі нетрів у Бангалорі шляхом використання вільного програмного забезпечення. Це принесло стійке поліпшення для його громади і в кінцевому підсумку корінний перелом у його житті.

Група створена комп'ютерною лабораторією вільного програмного забезпечення у житлових нетрях. Мані навчився швидко, сам став вчителем, щоб допомогти своїм одноліткам краще розвиватися і набутинавички використання різних програм. Незабаром він оволодів передовими прийомами в GIMP і, поєднуючи технічні знання з вродженими художніми здібностями, він створював малюнки, які виставляв і продавав. Наступні три хвилини відео зображає зусилля Мані, щоб дізнатися про вільне програмне забезпечення.

Дивіться і звантажуйте відео як Ogg Theora у високій роздільній здатності.

Примітка для людей з порушеннями слуху: єдиний звук у цьому відео це звукова доріжка, яка є фортепіанною версією пісні про вільне програмне забезпечення.

Примітка для людей з порушенням зору: написано опис відео, який доступний також.

На час написання (березень 2012) Мані був студентом на комп'ютерних науках у Бангалорі. Він сказав:

“По-перше, я повинен подякувати руху за вільне програмне забезпечення. Він дозволив мені почати вивчення GIMP. Це було моє перше досягнення в житті, і я продав безліч картин на конференції із вільного програмного забезпечення. Пізніше я почав показу моїх праць на багатьох конференціях. Завдяки GIMP мої художні навички стали відомі світу. Як ви знаєте, наші таланти зазвичай ігноруються світом. Наші цілі в спільноті: ділитися програмним забезпечення і знаннями, які можна дізнатися один від одного; просування етичних цінностей вільного програмного забезпечення та підвищення поінформованості про важливість свободи програм у знедоленому соціальному середовищах; розширення можливостей бідних зі знанням комп'ютера. Ми хочемо копіювати нашу модель, ми вже маємо три працюючі комп'ютерні центри в інших нетрях.”

Коментар Річарда Столмена про цей випадок:

“Я більше пишаюся тим, що GNU був прийнятим індійськими далітами ніж його використанням відомими корпораціями.”

Чому

Інтереси розробників невільних програм знаходяться в протиріччі з потребами користувачів з усіх верств суспільства, враховуючи, що вони відкидають такі основні людські цінності як співпраця і обмін. Компанії - розробники закритого програмного забезпечення вважають несуттєвими до власної мети отримання найбільшого прибутку усі збитки, яких завдає їхня політика користувачам їхніх програм.

У складних соціальних структурах, таких як Індія, виключення малозабезпечених від доступу до інформаційних технологій є однією з багатьох прикладів дискримінації в цьому суспільстві особи на багатьох рівнях: охорона здоров'я, житла, освіти, працевлаштування. З плином часу ці вразливі групи досягли високого ступеня поінформованості про важливість взаємного співробітництва, а загальнолюдські цінності часто забувають або навіть відкинуті серед освічених і забезпечених сфер суспільства у всіх культурах. Принципи обміну і взаємної турботи глибоко вкоренився в ці громадах і утворюють вагомий засіб, який допомагає їм в їхній боротьбі за виживання. Соціальні зв'язки між членами громади є твердим і потужним оплотом проти вторгнення додаткових джерел відчуження.

В такому разі, впровадження власницького програмного забезпечення не було б прийнято від цих соціально відданих людей, тому що це мало б ефект накладення подальших обмежень їх як комп'ютерних користувачів. Вони не втрималися б від установки програмного забезпечення на будь-якій кількості комп'ютерів в міру необхідності, а ні від використання його як їм заманеться, вони не бажали б відмовлятися від свого права на доступ до знання, вивчаючи як працюють комп'ютерні програми, вони не проти права модифікувати або поширювати програми і, перш за все, вони б відмовляться від права на розповсюдження копій серед сусідів. Усі ці свободи дає їм тільки вільне програмне забезпечення.

Обмеження, накладені на користувачів розробниками невільних програм, служать нападам на інші верстви суспільства, особливо на ті, які здатні багато витрачати, бо вони є їхньою головною метою. Художники та фахівці із комп'ютерної графіки часто потрапляють у халепу через постійну залежність від компанії, яка може у будь-який момент припинити випускати продукт, якщо це не вигідно більше; або може вирішити, що слід вводити оновлення, які виконуються тільки на конкретних платформи "ймовірно, невільних. Таким чином, користувачі не мають вибору, крім як зберігати стару версію програми або ж інвестувати в нову операційну систему.

Ізабель Saij пояснює, чому вона вирішила вирватися з пастки, прийнявши вільне програмне забезпечення:

“Із власницькими програмами художник відданий на милість програми розробника програмного забезпечення. На початку 2003 року я використовував LiveMotion у дизайні моїх цифрових 2D і 3D робіт із інтерактивними доробками. Пізніше в тому ж році компанія вирішила припинити це, тому я залишився без підтримки із шматком програмного забезпечення, на яке я витратив мої гроші і мій час, щоб навчитися використовувати його. Крім того, щоразу, коли розробники власницького програмного забезпечення вирішували ввести нові функціональні можливості, ви повинні були купляти оновлення, яке часто працює на останній версії власницької операційної системи. Тому ви застрягли у порочному колі абсолютно безпорадним. Це неприємно, і ви нічого не може з цим вдіяти. З вільним програмним забезпеченням хороші проекти ніколи не вмирають, бо громада має можливість отримати доступ до коду. Хто-небудь зможе продовжити розробку програмного забезпечення.”

Результати

Впровадження вільного програмного забезпечення у нетрях видаляє перешкоди, які заважають цим знедоленим верствам суспільства у доступі до знань з області інформаційних технологій. Це забезпечує людям можливість розкрити вроджені здібності, які інакше ніколи б не спливли. Це нове інтелектуальної багатство приносить користь і прогрес не тільки зацікавленим особам та місцевій громаді, а й суспільству в цілому, оскільки вони дізнаються, як подолати шкідливі наслідки глобальної несправедливої економічної політики, і тепер вони готові до продуктивного життя.

З вільним програмним забезпеченням користувачі отримали всі переваги цифрової освіти, не йдучи йти на компроміс. Етичні цінності вільного програмного забезпечення відповідають і підтримують ці принципи: люди не тільки вільно використовують програмне забезпечення, як вони того побажають, встановлюють його на стільки комп'ютерів, як вони того забажають, але й вони можуть поділитися ним з сусідами в знак солідарності. Мані став художником з допомогою GIMP і зараз єстудентом факультету комп'ютерних наук; до цього часу він набув достатньо знань, щоб вивчати вихідний код і змінювати її для задоволення потреб своєї спільноти за необхідності. Свобода програмного забезпечення призводить до перерозподілу інтелектуального та економічного багатства, що є неможливим де доступ до знань обмежений.

У менш несприятливому становищі користувачі GIMP скористалися свободою програмного забезпечення у багатьох відношеннях. Вони більше не є об'єктом довільного рішення компаній-виробників програмного забезпечення; замість цього, вони належать до великої і сильної спільнота, де розробники дбають про їхні потреби та інші користувачі забезпечують додаткову підтримку. Крім офіційних посібників і підручників, захоплені користувачі публікують багато навчальних матеріалів і, завдяки доступності вихідних кодів, ті з них, у кого є навички програмування, посприяли створенню втулок для поліпшення роботи програми.

Позаяк це вільне програмне забезпечення під ліцензією GNU GPL версії 3 або вище, то жодне довільне рішення розробників не може зупинити просування GIMP і, крім того, програму не можна зробити власницькою.